Recenze: Wedos Hosting. Opravdu se Vám vyplatí?

Příběh firmy Wedos

Z podzámčí v Hluboké nad Vltavou do celého světa. Příběh firmy Wedos by se dal shrnout do jedné věty: Malá firma z měnšího města, která se postupně rozrostla do celého světa a vybudovala si zasloužený respekt, který některé konkurenční společnosti i jednotlivci poněkud těžko “skousávají”. Všechno to začalo před více než 10 lety, a to v roce 2010. Josef Grill toho času zakládá Wedos s cílem vybudovat jedničku (nejen) na českém trhu. To se nakonec stalo v průběhu pouhých 31 měsíců (2013), které Wedosu stačily k tomu, aby získal pozici největšího poskytovatele webhostingu v České republice a směle dál pokračoval v inovátorství.

Foto týmu Wedos (zdroj: Wedos)

Společnost Wedos tehdy zabodovala mimo jiné “showmanskou akcí“, kdy umožnila celému internetu sledovat budování vlastního datacentra a spuštění služeb formou on-line reality show. To vše zajistilo dostatečnou mediální pozornost a lidé měli možnost sledovat konkrétní činy místo řečí. Tento férový, transparentní a inovátorský přístup zůstal firmě Wedos až do dnešních dnů.

Dnes se Wedos chlubí dvěma vlastními privátními datacentry, třetí datacentrum je v procesu řešení. Právě díky tomu, že Wedos pravidelně investuje do výzkumů, technologií a inovací, drží dnes na českém území pozici jednoho z leadrů trhu ve svém oboru. Zároveň po celou dobu existence umožňuje jeho zákazníkům využívat služby za příznivé ceny, a stejně tak reagovat na tržní situaci. Není tedy divu, že Wedos je často trnem v oku nejen konkurenci, ale rovněž ješitným uživatelům, kteří často píší v on-line prostoru neopodstatněné negativní kritiky.

Jedním z posledních a velmi úspěšných počinů Wedosu je služba Wedos Website, kterou hodnotíme v samostatné recenzi.

Proč Wedos hosting doporučujeme?

Osobně jsme s Wedosem na jedné lodi už od jeho začátků. Již v době, kdy Wedos přišel na trh, se stal jakýmsi osvoboditelem zákazníků, kteří využívali toho času velmi drahé hostingové služby, které leckdy částkou dokonce přesahovaly dnešní ceny, přičemž úroveň služeb byla mnohdy průměrná až podprůměrná. Tím si Wedos získal velkou oblibu u jeho prvních zákazníků, a zároveň tím položil základy obrovského uživatelského impéria, které dnešního dne má.

Tento skoro deset let starý e-mail (ze dne: 14. února 2013) čerstvého zákazníka Wedosu, adresovaný konkurenční společnosti (od které zákazník přecházel právě k Wedosu), velmi pěkně dokládá, s jak mocnou zbraní se firma na trh vydala.

Autentický e-mail z roku 2013 adresovaný konkurenci Wedosu.

Wedos navíc patří k dlouhodobě prověřeným českým poskytovatelům webhostingových a doménových služeb, přičemž největším poskytovatelem aktivních webhostingových služeb v ČR se stal přesně 14. dubna 2013. Nedlouho poté (13. května 2013) už se pyšnil pozicí největšího provozovatele mailhostingů na doménách .cz. No a na konci ledna 2019 se rovněž stal největším registrátorem .cz domén. Mohli bychom zde detailně vypisovat jednotlivé úspěchy, ale to není účelem této recenze. Čísla mluví jednoznačně za vše a Vy se můžete podívat na tabulku úspěchů níže (zdroj: Wedos).  

Seznam úspěchů Wedosu.

Není to ale samozřejmě jenom o těchto klíčových milnících, které Wedosu dávají na trhu dostatečnou autoritu před ostatními poskytovateli. Je to například také o úrovni zákaznické podpory. Wedos nejen že má k dispozici mailovou podporu, ale také dlouhodobě velmi efektivní chat přímo s podporou, anebo rozsáhlé fórum Wedos Help, kde se denně řeší spousty různých problémů jeho zákazníků. Zároveň má Wedos jednu z nejrozšířenějších a nejpropracovanějších znalostních bází, kde najdete odpověď prakticky na většinu běžných uživatelských problémů spojených s těmito službami. Níže se objektivně podíváme na důležité aspekty kvality poskytovatele Wedos. A protože osobní zkušenost a první dojem mluví za vše, můžete si pustit video, ve kterém upřímně mluví sám zakladatel Wedosu, Josef Grill, o jeho 22leté zkušenosti s doménou .CZ a postupném budování společnosti Wedos. Nebojí se zmiňovat slasti i strasti této dlouhodobé cesty, což v zásadě zrcadlí i přístup samotného Wedosu. Nebojí se přiznat chyby, které v minulosti udělal/i, a to je základem každého férového jednání.

Verze webhostingů a jejich ceny

Wedos nabízí 3 druhy tarifů. Prvním z nich je webhosting Extra, který je určený náročným uživatelům, kteří potřebují extra výkon pro jejich projekty, které budou na službách Wedosu hostovat. Druhým je webhosting No-Limit, který je pomyslnou “zlatou střední cestou”. Nabízí tedy “prostřední” výkon, který perfektně stačí pro provoz veškerých běžných projektů. Tento webhosting je navíc ideální pro redakční systém WordPress a je optimalizovaný pro jeho provoz. Vzhledem k tomu, že stránky na redakčním systému WordPress zaujímají relativně velkou část on-line prostoru, není divu, že webhosting No-Limit je nejoblíbenější verzí hostingu, kterou Wedos nabízí. No a poslední je webhosting LowCost. Jak už název nasvědčuje, jedná se o základní verzi webhostingu pro nenáročné uživatele, kteří chtějí ušetřit a stačí jim nižší výkon služeb. Webhosting Extra i No-limit mají neomezený prostor na disku, a zároveň neomezený přenost dat. Jejich uživatel tak nemusí vůbec řešit, kolik dat má na disku uloženo a kolik jich “proteče”, resp. kolik se jich v rámci webhostingu přenese. Oproti tomu LowCost má omezený prostor na disku na 10 GB, ale zato má, stejně jako Extra a No-Limit neomezený přenos dat. 

sleva 50 %
Wedos kupon
Wedos Webhosting
Nejprodávanější webhosting v ČR se slevou 50 % - Profesionální webhosting, který je 100% na SSD a s podporou 24/7.
Nejprodávanější webhosting v ČR se slevou 50 % - Profesionální webhosting, který je 100% na SSD a s podporou 24/7. Show Less

Dále je také potřeba zmínit výši tzv. PHP Memory_Limitu – jinými slovy tento parametr vyjadřuje množství paměti, kterou může daný proces použít na serveru. Dá se přirovnat k rychlostnímu limitu na dálnici. Pokud řidič překročí rychlost, může být výsledkem v lepším případě pokuta, v tom horším havárie. V on-line prostoru je to velmi podobné – pokud se překročí daný limit, proces selže a server pak hlásí chybu o překročení limitu (HTTP 500). Některé náročnější aplikace/systémy, jako např. WordPress, včetně jeho pluginů, mohou spotřebovávat velké množství tohoto limitu. Vzhledem k tomu, že webhosting LowCost má pouze 256 MB kapacity, už z tohoto důvodu nelze očekávat, že na něm plynule “poběží” náročnější aplikace, resp. není příliš vhodný ani na provoz WordPressu. Osobně jsme si vyzkoušeli, že s kapacitou 256 MB, a nedej Bože nižší, může provoz WordPressu tento limit přesahovat (nutno říct, že ne však permanentně, ale spíše výjimečně). Oproti tomu webhosting Extra má kapacitu PHP Memory_Limitu 1024 MB, a hodí se tedy i pro provoz složitějších aplikací/procesů. 

Kapacita databáze je pro většinu uživatelů naprosto dostačující, tedy především, pokud se bavíme o variantě Extra, anebo No-Limit. V případě LowCostu je sice kapacita databáze pouze 1 GB, ale vzhledem k tomu, že je to tarif určený pro ryze nenáročné uživatele s nenáročnými projekty, kapacita 1 GB je z načeho pohledu zcela dostatečná, neboť je málo pravděpodobné, že by takový uživatel zaplnil celý 1 GB databázovými daty. 

A potěšující zpráva nakonec – všechny varianty mají již v základu zabezpečené/šifrované připojení skrze SSL certifikát (Lets Encrypt). Nutno podotknout, že dříve bylo nutné si za toto připlácet, za což sklidil Wedos v minulosti nejednu kritiku, každopádně, dnes již uživatel nemusí řešit připlácení této služby a web má zabezpečený v samotném základu – tedy pokud si náležitě nastaví a aktivuje SSL certifikát, což není složitý proces, pokud uživatel zná daný postup.

S dalšími parametry není nutné běžného uživatele zatěžovat, a proto zde v zájmu maximálního zjednodušení nebudeme do detailu rozepisovat ostatní technické vlastnosti jednotlivých hostingů.

Webhosting ExtraWebhosting No-LimitWebhosting LowCost
neomezený prostor na disku (SSD)neomezený prostor na disku (SSD)10 GB prostor na disku (SSD)
neomezený přenos datneomezený přenos datneomezený přenos dat
PHP Memory_Limit: 1024 MBPHP Memory_Limit: 512 MBPHP Memory_Limit: 256 MB
kapacita databáze: 5 GBkapacita databáze: 2 GBkapacita databáze: 1 GB
zabezpečené připojení HTTPS/SSL v ceně hostinguzabezpečené připojení HTTPS/SSL v ceně hostinguzabezpečené připojení HTTPS/SSL v ceně hostingu
Cena: nyní 120 CZK (s DPH)Cena: nyní 47 CZK (s DPH)Cena: nyní 40 CZK (s DPH)

Wedos hosting No-Limit jako zlatá střední cesta

Sečteno podtrženo, všechny varianty webhostingů mají na dnešní dobu slušné parametry. Kdybychom měli běžnému uživateli doporučit konkrétní variantu hostingu, byl by to No-Limit, jakožto „zlatá střední cesta“. Svými parametry je dostačující i pro náročnější uživatele, navíc je plně optimalizovaný pro redakční systém WordPress, který dnes využívá velký počet on-line projektů. Výběrem hostingu No-Limit tedy rozhodně neprohloupíte a pořídíte si špičkovou prostřední variantu z nabídky Wedosu.

Rychlost Wedosu: detailní test

K testování rychlosti Wedosu použijeme čerstvě nainstalovanou WordPress stránku (přímo přes rozhraní administrace Wedos). WordPress je dnes prioritně používaným redakčním systémem na celém světě. Webhosting No-Limit je dle specifikací Wedosu přímo optimalizovaný pro WordPress. V rámci našeho testu používáme šablonu WordPress Twenty Twenty-One, která je základem instalace WordPressu přímo z rozhraní Wedosu. Uvidíme tedy, jak si povede v rychlostních testech, resp. co může očekávat běžný uživatel, který si na webhosting No-Limit nainstaluje WordPress nebo jiný, podobný redakční systém. K měření rychlosti budeme používat 3 veřejně známé nástroje, kterými jsou – Google Page-Speed Insights, GT-Metrix a Pingdom Speedtest. A jak testy nakonec dopadly?

Základní stránka Wedos Point pro účely testování rychlosti Wedosu.

Google Page Speed Insights

Rozhraní Google Page Speed Insights je poměrně kvalitním a detailním pohledem na to, jak na Vaší webhovou stránku nahlíží sám Google, a to z hlediska jejího celkového výkonu. Tento nástroj je tak nepostradatelným pro všechny, kdo chtějí, aby Google jejich stránku vnímal nejen pozitivně, ale také upřednostňoval ve výsledcích vyhledávání (což jde ruku v ruce). Nutno podotknout, že problematika SEO WordPressu je daleko rozsáhlejší…nicméně tento nástroj od Googlu Vám poskytne velmi cenný přehled a ukáže rezervy, kde lze na výkonu webu ještě zapracovat.

V případě výsledků pro mobilní verzi stránek nám Google Page Speed Insights ukázal excelentní výsledek – 100/100.

Výsledky testu rychlosti v Google Page Speed Insights (mobil).

V případě výsledků pro počítačovou verzi stránek Wedos rovněž exceluje – 100/100.

Výsledky testu rychlosti v Google Page Speed Insights (počítač).

GT Metrix

GTmetrix patří mezi nejpoužívanější a nejznámější nástroje, které jsou určené k testování výkonu/rychlosti webových stránek. K měření jsme použili nejblíže situovaný server – Londýn, UK. Testování rychlosti bylo simulováno na běžně používaném prohlížeči Chrome. A výsledek? Opět excelentní. V zásadě bez jakýchkoli rezerv.

Výsledky testu rychlosti v GT Metrix.

Pingdom Speedtest

I v případě známého a populárního nástroje Pingdom jsme zvolili testovací server umístěný v Londýně, UK. Výsledek opět takřka nekompromisní – 97/100, s perfektní rychlostí.

Výsledky testu rychlosti v Pingdom Speedtest.

V souhrnu tedy Wedos skutečně plní to, co slibuje. Prostřední varianta webhostingu, tedy No-Limit má být optimalizována pro WordPress a má uživateli poskytovat dostatečný výkon a rychlost. To je zde bezezbytku splněno.

Jak je na tom zákaznická podpora Wedosu?

Zákaznická podpora Wedos je velmi komplexní. Na jedné straně máte možnost kontaktovat zákaznickou podporu e-mailem, anebo rovnou přes chat. Za pozornost ale rozhodně stojí i fórum podpory Wedos Help. Odpovědi tam navíc neposkytuje pouze Wedos personál, ale i ostatní, zkušení zákazníci, kteří mají možnost do fóra přispívat a ostatním uživatelům pomáhat.

Wedos má navíc rozsáhlou znalostní databázi, kde je odpověď na většinu problémů, se kterými se může zákazník setkat. Abychom nebyli opět jenom u slov, níže přikládáme naší vlastní zkušenost s technickou podporou. V tomto případě šlo o kontaktování Wedosu s žádostí o vylepšení určitých parametrů služby s ohledem na naše potřeby. Wedos byl v našem případě tak vstřícný, že plně vyhověl našim požadavkům a učinil nestandardní kroky.

Autentický email s ukázkou dobrého skutku ze strany Wedosu.

Poskytuje Wedos slevy na hosting a domény?

Ano, na služby Wedosu můžete získat 50% slevu. Za polovinu původní ceny si tak v klidu vyzkoušíte hosting i doménu. Aktuální slevy najdete pod tlačítkem Wedos slevový kupon v menu našeho webu.

  • Aktuální 50% kupon na Wedos Domény: DM231QOWZY
  • Aktuální 50% kupon na Wedos Hosting: WN231YPYTY

Co se nám na Wedosu naopak nelíbí?

Pokud je něco Wedosu vyčítáno, tak je to uživatelské prostředí administrace, které může pro mnoho uživatelů působit zmatečně a příliš komplikovaně. Najdete v něm velké množství funkcí a položek, které jsou sice skvělé pro pokročilejšího uživatele…pokud si však k administraci sedne běžný uživatel, který chce např. v průběhu chvilky nainstalovat WordPress nebo si nastavit nějaké obecné parametry hostingu, je velké riziko, že se v administraci ztratí.

Ukázka nepřehlednosti administrace Wedosu.

Přesto však nelze Wedosu upřít, že se v průběhu času snaží uživatelské prostředí zjednodušovat, alespoň na svých webových stránkách, anebo například na fóru Wedos Help, kde už prostředí působí víc intuitivně a moderně.

V posledních letech jsme také zaznamenali větší množství výpadků, resp. dočasné nedostupnosti webů. Nicméně, to souvisí také se společenskou situací a stále častějšími kybernetickými útoky. Wedos ani zde neusíná na vavřínech a představil službu – WEDOS Early Warning and Monitoring (Včasné Varování a Monitoring), který je komplexním systémem monitorování a testů, který upozorňuje na problémy, které mohou mít negativní vliv na on-line projekty zákazníků.

Závěrečný verdikt

Zcela upřímně – Wedos se právě díky svému prudkému přístupu k inovacím a touze být nejlepší na trhu dostal do pozice, kdy jedna část lidí ho nenávidí, což dávají patřičně najevo svými negativními články, komentáři a hlasitou kritikou. Druhá část ho vnímá jako jakýsi “Love-Brand”, nedá na něj dopustit a užívá si dlouhodobě vysoké kvality služeb a příznivých cen. Je to v zásadě podobné jako postoj lidí ke společnosti Apple – jedni se z Applu mohou “zbláznit”, druzí zase hledají příležitost, jak do Applu co nejvíce “kopnout”.

Tak či tak, Wedos bezesporu patří k nejlepším a nejkvalitnějším poskytovatelům v naší české kotlině. Nebudeme Vám zbytečně podsouvat náš pozitivní názor na Wedos a vřele Vám doporučujeme, ať si jeho služby sami vyzkoušíte, sami si na ně uděláte názor, a následně se zcela svobodně rozhodnete co/kdo je pro Vás nejlepší. Abyste měli rozhodování jednodušší, můžete využít naše slevové kupony Wedos.